Preskoči na glavno vsebino

Andraž Erzin in Sofya Shutkina

Gorenjski glas, sreda, 7. aprila 2010 | Avtor: Darja Ovsenik, Foto: osebni arhiv

On prihaja z Luž, ona iz Rusije. On intenzivno pleše zadnja štiri leta, ona je plesne čevlje prvič obula pred trinajstimi leti, ko je bila stara komaj tri leta. Prvi stik sta navezala preko spletne strani za plesalce, se prvič videla in zaplesala v Nemčiji, danes pa sta že drugič državna prvaka v latinskoameriških plesih. Sta tudi finalista zadnjega evropskega prvenstva, kar je po nekaj letih edina tako dobra uvrstitev Slovenije v kategoriji starejših mladincev. To sta Andraž Erzin in Sofya Shutkina, ki jo prijatelji kličejo tudi Zofka.


Uvrstitev v finale na evropskem prvenstvu vaju je ponesla med zvezde, saj vaju zdaj čaka svetovno prvenstvo v avstrijskem Linzu. Kakšna so bila vajina pričakovanja?
Andraž: »Vedela sva, da sva lahko dobra, saj sva veliko trenirala in tudi zmagala na državnem prvenstvu v Rogaški Slatini. Na evropskem prvenstvu sva stavila na polfinale, zdaj pa naju finale pelje na svetovno prvenstvo, kar je odlično. Maja se bova podala tudi v znameniti Blackpool v Angliji, kjer poteka največje in najprestižnejše tekmovanje v plesnem svetu in kamor prihajajo le najboljši.«

Glede na to, da sta mlad par, ki ne pleše dolgo skupaj, sta se hitro prebila med najboljše. Kako se je začela vajina skupna plesna pot?
Sofya: »Oba z Andražem sva iskala drugega soplesalca, saj nama prejšnja nista ustrezala in se odločila za iskanje po svetovnem spletu. Dogovorila sva se za srečanje na tekmovanju v Nemčiji. Z nama so bili trenerji, starši in prijatelji, ki so naju opazovali na dveh poskusih. Tudi midva sva hitro ugotovila, da bi se lahko dobro ujela. Meni je bilo na Andražu najbolj všeč to, da je bil perspektiven in da sva bila skupaj dobro videti. Hitro sva dosegla dobre rezultate, kar je le še potrdilo pravilno odločitev.«

Sofya Shutkina in Andraž Erzin, državna prvaka v latinskoameriških plesih

Kako vajini družini sprejemata vajino odločitev za ples?
Andraž: »Domači zelo dobro, saj je cela družina vpeta v ples – brat Aljaž je uspešen tekmovalec med mladinci, starša pa z nama hodita na treninge (z bratom celo v Rogaško Slatino, kjer ima soplesalko), naju peljeta na vsa tekmovanja v tujini, kar pomeni ogromno prilagajanja in finančnih sredstev. Brez njune pomoči res ne bi šlo, saj skrbita za naju z bratom in tudi za Sofyo.«
Sofya: »Tudi meni mami zelo stoji ob strani, saj je zaradi mene prišla v Slovenijo. Veliko mi pomeni, da me popolnoma razume, saj je nekoč tudi sama plesala. Spremlja me na vseh tekmovanjih in mi šiva obleke.«

Oba obiskujeta srednjo šolo v Ljubljani. Kako vama uspeva uskladiti šolske obveznosti s treningi in nastopi? Sofya, ti si se morala naučiti tudi slovenščine.
Sofya: »Hodim na Gimnazijo Euro šola, kjer nas je veliko tujcev in športnikov, tako da imamo podoben stil življenja in se da vse dogovoriti s profesorji. Slovenščine sem se hitro naučila, saj imam rada jezike, pa tudi ruščina in slovenščina sta si malo podobni.«
Andraž: »Hodim na Gimnazijo Bežigrad in imam status športnika, a to ne pomaga prav dosti. (smeh) Imam obdobja, ko se veliko učim in malo manj intenzivno plešem, in obdobja, ko sem manj v šoli in veliko treniram. Tako je pred vsemi večjimi tekmovanji.«

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Zleknjen v počivalnik berem knjigo

Nedeljsko dopoldne pri nas doma. Sedim zleknjen v naš stari ikein počivalnik. V levi roki knjiga, katere vsebina počasi drsi iz papirja v glavo, v desni roki skodelica moje najljubše kave. Dojenčka spita vsak v svoji posteljici, dva od večjih otrok se v svoji sobi mirno igrata s kockami, Darja in Jakob sta pri maši v sosednji župniji. Ne, to ni privid, niso sanje, niso pobožne želje. Je realnost zadnjih nedelj. V naši hiši imamo tudi trenutke blaženega miru. Po nedeljski jutranji maši, ki jo v domači cerkvi obiščem ponavadi v družbi dveh ali treh naših večjih fantov, imamo skupen družinski zajtrk. Neprecenljiva stvar ob dejstvu, da tega čez teden nimamo. Po zajtrku se še Darja odpravi k maši v sosednjo župnijo, sam prevzamem otroke in skrb nad kosom mesa, ki se v pečici spreminja v okusno pečenko. Res pa je, da vsega tega ne smem vzeti kot v naprej določen urnik, ker se moram zaradi prekinitve spanca dojenčkov ali morebitnega spora med starejšimi fanti zaradi zame še tako nepom

Slovo od mame

Veličino človeka ponavadi spoznamo šele po njegovi smrti. Ko sem v zadnjem času spremljal svojo mamo, sedečo na vozičku, nemočno in večinoma odvisno od drugih, sem večkrat pozabil na to, kdo je v resnici bila. Pisma, sporočila in besede tolažbe ter vzpodbude, ki ste nam jih v dneh po njeni smrti namenjali tisti, ki ste se prišli poslovit od nje, so me spomnile, da je naša mama v resnici vse svoje življenje podarila drugim. Z našim očetom sta prazno staro hišo spremenila v prijeten dom in ga napolnila z blagoslovom sedmih otrok. Njeno gostoljubje se je še posebej pokazalo vsakič, ko nas je obiskal kdo od sorodnikov iz Amerike. "Bila je ena najbolj prijaznih in nesebičnih ljudi, kar sem jih imel privilegij spoznati. Kljub jezikovni oviri sva se vedno nekako razumela," se je spominja moj bratranec Nick. Hvala vsem, ki ste me spomnili, da je bila moja mama kljub svoji skromnosti v resnici velika ženska.

Družine dvojnih dvojčkov

Že nekaj časa smo vedeli eden za drugega, letos pa je Janez dal pobudo, da se srečamo in spoznamo. Tri družine z enako dinamiko rojevanja otrok: najprej enega, potem pa dvakrat dvojčki. Družina Rahne iz Šentvida nad Ljubljano, družina Logar iz Suhe pri Predosljah ter družina Ovsenik iz Tenetiš. Fino je spoznati ljudi, ki brez dolge razlage 'štekajo' situacije, ki jih doživljamo doma. Tiste prijetne, ko ne veš, kako bi se dovolj zahvalil za milosti, ki so ti dane v obliki nasmejanih, veselih in zdravih otrok, kot tudi tiste, ki te peljejo na rob svojih zmogljivosti in preizkušnjo zakonskega odnosa ter spraševanje o pravilnosti vzgojnih odločitev. Barbara, Mojca, oba Janeza in otroci - lepo vas je bilo spoznati, se veselimo prihodnjega srečanja! Tri družine, petnajst otrok, od tega dvanajst dvojčkov.