Preskoči na glavno vsebino

Po poteh kranjskih odpadkov

Kranjski skavti in Klemen Korenjak so v sodelovanju z Zavodom za turizem Kranj in KŠK ob letošnjem Dnevu Zemlje v Kranjski hiši pripravili fotografsko razstavo z naslovom "Po poteh kranjskih odpadkov". Takole so zapisali:
Na področju odpadkov se lepo odraža rast kupne moči v zadnjih dvajsetih letih v Sloveniji. Zaradi dostopnejšega blaga široke potrošnje sej e ravnanje z odpadki razširilo z začetnega preprostega zbiranja ter odlaganja na deponijah na vrsto različnih postopkov.

Razstavo je odprla ga. Natalija Polenec, direktorica Zavoda za turizem Kranj

Če se nam je še pred nekaj leti zdelo popolnoma nesmiselno posvečati pozornost stvarem, ki jih ne potrebujemo več, je danes situacija popolnoma drugačna.
Naše kraje so obarvali pisani zabojniki, ki nas vabijo, naj koristne surovine vrnemo industriji ter s tem prevzamemo del odgovornosti, ki jo imamo kot končni porabniki do okolja. Ravnanje z odpadki je postala tudi zelo pomembna gospodarska panoga, ki zaposluje vedno več ljudi. Na žalost pa sama predelava odpadkov ne reši problema, ki ga imamo po vsem svetu s kopičenjem ostankov našega potratnega vsakdana. Uspešno smo prevzeli logiko kupi - uporabi - odvrzi, ki ne zahteva veliko truda.

Fotografije na tej razstavi so strnjeni prikaz napora različnih služb, ki se trudijo odpadke ustrezno zbrati, predelati in pripraviti za nadaljnjo uporabo. S tem se ne zmanjša samo odlaganje odpadnih snovi v naravno okolje, amapk zaradi ponovne uporabe tudi proizvodnja novih.

Obiskovalce je nagovoril pobudnik akcije, Jane Ciperle, stegovodja kranjskih skavtov, pomenljiv okoljski nagovor pa sta v obliki glasbe dodala Mare in Mitja Škufca

Razstava obiskovalcu prikaže celotno pot odpadkov

Odlično pripravljena razstava nikogar ne pusti ravnodušnega

Klemen Korenjak, avtor fotografij

Kranjskim skavtom vse priznanje za trud, ki ga vlagajo v osveščanje o pomembni temi, Klemenu Korenjaku pa čestitke ob prvi razstavi, ki s kompozicijo ter izborom motivov navduši v tolikšni meri, da človek skorajda pozabi na tematiko, ki ni tako zelo navdušujoča.
Toplo priporočava ogled razstave, ki si jo lahko vsak dan do 5. aprila 2010 ogledate v Kranjski hiši.

Komentarji

Oseba Ladka sporoča …
Pridem pogledat!

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Zleknjen v počivalnik berem knjigo

Nedeljsko dopoldne pri nas doma. Sedim zleknjen v naš stari ikein počivalnik. V levi roki knjiga, katere vsebina počasi drsi iz papirja v glavo, v desni roki skodelica moje najljubše kave. Dojenčka spita vsak v svoji posteljici, dva od večjih otrok se v svoji sobi mirno igrata s kockami, Darja in Jakob sta pri maši v sosednji župniji. Ne, to ni privid, niso sanje, niso pobožne želje. Je realnost zadnjih nedelj. V naši hiši imamo tudi trenutke blaženega miru. Po nedeljski jutranji maši, ki jo v domači cerkvi obiščem ponavadi v družbi dveh ali treh naših večjih fantov, imamo skupen družinski zajtrk. Neprecenljiva stvar ob dejstvu, da tega čez teden nimamo. Po zajtrku se še Darja odpravi k maši v sosednjo župnijo, sam prevzamem otroke in skrb nad kosom mesa, ki se v pečici spreminja v okusno pečenko. Res pa je, da vsega tega ne smem vzeti kot v naprej določen urnik, ker se moram zaradi prekinitve spanca dojenčkov ali morebitnega spora med starejšimi fanti zaradi zame še tako nepom

Slovo od mame

Veličino človeka ponavadi spoznamo šele po njegovi smrti. Ko sem v zadnjem času spremljal svojo mamo, sedečo na vozičku, nemočno in večinoma odvisno od drugih, sem večkrat pozabil na to, kdo je v resnici bila. Pisma, sporočila in besede tolažbe ter vzpodbude, ki ste nam jih v dneh po njeni smrti namenjali tisti, ki ste se prišli poslovit od nje, so me spomnile, da je naša mama v resnici vse svoje življenje podarila drugim. Z našim očetom sta prazno staro hišo spremenila v prijeten dom in ga napolnila z blagoslovom sedmih otrok. Njeno gostoljubje se je še posebej pokazalo vsakič, ko nas je obiskal kdo od sorodnikov iz Amerike. "Bila je ena najbolj prijaznih in nesebičnih ljudi, kar sem jih imel privilegij spoznati. Kljub jezikovni oviri sva se vedno nekako razumela," se je spominja moj bratranec Nick. Hvala vsem, ki ste me spomnili, da je bila moja mama kljub svoji skromnosti v resnici velika ženska.

Družine dvojnih dvojčkov

Že nekaj časa smo vedeli eden za drugega, letos pa je Janez dal pobudo, da se srečamo in spoznamo. Tri družine z enako dinamiko rojevanja otrok: najprej enega, potem pa dvakrat dvojčki. Družina Rahne iz Šentvida nad Ljubljano, družina Logar iz Suhe pri Predosljah ter družina Ovsenik iz Tenetiš. Fino je spoznati ljudi, ki brez dolge razlage 'štekajo' situacije, ki jih doživljamo doma. Tiste prijetne, ko ne veš, kako bi se dovolj zahvalil za milosti, ki so ti dane v obliki nasmejanih, veselih in zdravih otrok, kot tudi tiste, ki te peljejo na rob svojih zmogljivosti in preizkušnjo zakonskega odnosa ter spraševanje o pravilnosti vzgojnih odločitev. Barbara, Mojca, oba Janeza in otroci - lepo vas je bilo spoznati, se veselimo prihodnjega srečanja! Tri družine, petnajst otrok, od tega dvanajst dvojčkov.