Preskoči na glavno vsebino

Spoštovanje ali sprejemanje? (razmišljanje o predlogu novele ZZZDR)

Moje razmišljanje pred referendumom o sprejetju novele ZZZDR, ki naj bi med drugim omogočala istospolne poroke in posvojitve, ki sem ga objavil na Facebooku:

V zadnjih dneh imam občutek, da imam v Sloveniji samo dve možnosti: ali sem zahojeni konzervativec ali pa moderni liberalec. Kot prvi sem ponavadi označen še za ksenofoba, kot drugi pa razumem pojme 'enakost', 'svoboda' ali 'ljubezen je ljubezen'.

Dragi prijatelji in vsi, ki menite, da mi, nevarni ksenofobi, povečini katoličani, ki živimo in se sprehajamo med vami, ogrožamo svobodo manjšine in preprečujemo pravice ljudi, ki se imajo radi in bi se radi poročili ter imeli otroke.

Rad bi vam povedal naslednje: sem veren katoličan. Verujem v enega Boga, ki ljubi vse ljudi, ne glede na barvo kože, zakonski stan, versko prepričanje in spolno usmerjenost. Brez izjeme, tudi tiste, ki ga ne poznajo ali zavračajo.

Sem mož moje žene. Vsak dan znova se trudim, da bi med nama vladala ljubezen in spoštovanje. Včasih gre bolje, včasih slabše, a glavno je, da se oba trudiva za to in vztrajava v odločitvi, ki sva jo izrekla pred Bogom in ljudmi. Zakon jemljem zelo resno. Zame je to zakrament in sveta stvar, ne samo pogodba med možem in ženo.

Imam tri sinove. Rodili so se kot sad najine ljubezni. So darilo Boga, ki sem ga omenil zgoraj. Njihova življenja, njihovo zdravje na duši in telesu so dar, za katerega se najbrž nikoli ne bom mogel dovolj zahvaliti. Niso najina pravica, še manj last, temveč so dar, ki ni dan vsakomur. Mnogi, ki se dolga leta trudijo, tega daru žal niso deležni. Žal mi je zanje in jih razumem, saj sva tudi midva nekaj let podoživljala željo, ki se ni uresničila kot nakup v trgovini. Od prvega dne otroke učiva za samostojnost, za dan, ko bodo odšli od naju. Do takrat pa je najina naloga in odgovornost, da jih vzgojiva v ljudi, ki se bodo znali odločati po svoji vesti in bodo stali za svojimi odločitvami, kakršne koli bodo. Po svojih močeh jih vzgajava tudi v ljubezni do Boga in bližnjega.

Spoštovanje drugačnosti je vedno izziv, saj smo ljudje po naravi najraje s sebi podobnimi. Za nas, ki verujemo v Boga, je spoštovanje drugačnih tudi naloga - prva in največja zapoved pravi 'Ljubi svojega bližnjega, kakor samega sebe'.

A spoštovanje drugačnosti še ne pomeni sprejemanje vsega, kar drugačnost pomeni ali želi doseči. Ne pomeni, da moram vsemu, kar drugačni zagovarja, reči 'Da, sprejemam'. Spoštujem, domišljam si, da celo nekoliko razumem željo ljudi, ki tega nimajo, da se želijo poročiti in imeti otroke. A se kljub temu ne strinjam z načinom, na katerega želijo to doseči. Sam osebno ne bi imel nič proti, če bi se npr. na matičnem uradu poročil moški z moškim ali ženska z žensko. Civilna poroka je res neke vrste pogodba med dvema človekoma, ki sta se odločila, da želita potrditi svojo zvezo in po svoje je razumljivo, da dva človeka istega spola, ki se ljubita, želita na podoben način potrditi svojo zvezo. Do sem vse lepo in prav.

Zatakne pa se mi, ko si dva človeka istega spola zaželita otroka. Prej sem že omenil, da razumem tako željo - tudi sam sem jo pred leti podoživljal. A vendar, otrok ni artikel, ki bi si ga zaželel in ga nekje naročil. Otrok je dar, zato ne morem sprejeti in odobravati tega, da bi otroke naredili za 'pravico'. Ne moremo in ne smemo.

Zatakne se mi tudi pri pravici do posvojitve otrok s strani istospolnih partnerjev. Pustimo ob strani pripombe in dokaze, da znajo istospolni dobro vzgajati in da je v tradicionalnih družinah nasilje - te stvari so populistično napihovanje nekaterih primerov. Otrok za zdrav razvoj pri vzgoji potrebuje lik moškega in ženske. O tem sem se prepričal v letih, ko sem bil skavtski voditelj. To opazujem vsak dan pri vzgoji svojih otrok.

Do konca pa se zatakne, kar novi ZZZDR prinaša potiho in pritlehno. Kar naj bi nove vzgojne in učne smernice prinesle v vrtce in šole, se mi zdi odvratno in sprevrženo. Tega, da naj bi vzgojiteljice oz. učiteljice moje sinove vzpodbujale, naj se oblačijo v nasprotni spol in odkrivajo morebitno spolno privlačnost do istega spola, ne morem sprejeti. Vzgoja mojih otrok je moja izbira in takih načinov ne morem sprejeti.

Kdor še vedno verjame, da gre le za nedolžno pravico istospolnih do institucije poroke, naj si prosim ogleda tale film http://youtu.be/4bocPn5D5h8. Verjamem, da ga bo iz drugega zornega kota težko gledati, vendar mi prosim pri svoji zdravi pameti povejte, da je teorija spolov normalna stvar. Je normalno, da štirinajstletnika v šoli nadlegujejo z vprašanji: Kdaj in zakaj si se odločil, da boš heteroseksualen? Je to le faza, ki jo boš prerasel? Se ti zdi možno, da je heteroseksualnost zgolj posledica nevrotičnega strahu ljudi enakega spola, kot je tvoj?

Da, za otroke gre! Meni v prvi vrsti za svoje, potem pa za tiste reveže, ki jih že posiljujejo s teorijo spola.

Zaradi teh stvari sem proti novemu zakonu. Ne zaradi tega, ker ne bi razumel in sprejemal ljubezni med dvema osebama istega spola. Temveč zato, ker želim pred takimi zavoženimi ideologijami zavarovati svoje otroke. Če sem zaradi tega zahojeni konzervativec ali ksenofob, naj bo tako.

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Zleknjen v počivalnik berem knjigo

Nedeljsko dopoldne pri nas doma. Sedim zleknjen v naš stari ikein počivalnik. V levi roki knjiga, katere vsebina počasi drsi iz papirja v glavo, v desni roki skodelica moje najljubše kave. Dojenčka spita vsak v svoji posteljici, dva od večjih otrok se v svoji sobi mirno igrata s kockami, Darja in Jakob sta pri maši v sosednji župniji. Ne, to ni privid, niso sanje, niso pobožne želje. Je realnost zadnjih nedelj. V naši hiši imamo tudi trenutke blaženega miru. Po nedeljski jutranji maši, ki jo v domači cerkvi obiščem ponavadi v družbi dveh ali treh naših večjih fantov, imamo skupen družinski zajtrk. Neprecenljiva stvar ob dejstvu, da tega čez teden nimamo. Po zajtrku se še Darja odpravi k maši v sosednjo župnijo, sam prevzamem otroke in skrb nad kosom mesa, ki se v pečici spreminja v okusno pečenko. Res pa je, da vsega tega ne smem vzeti kot v naprej določen urnik, ker se moram zaradi prekinitve spanca dojenčkov ali morebitnega spora med starejšimi fanti zaradi zame še tako nepom

Slovo od mame

Veličino človeka ponavadi spoznamo šele po njegovi smrti. Ko sem v zadnjem času spremljal svojo mamo, sedečo na vozičku, nemočno in večinoma odvisno od drugih, sem večkrat pozabil na to, kdo je v resnici bila. Pisma, sporočila in besede tolažbe ter vzpodbude, ki ste nam jih v dneh po njeni smrti namenjali tisti, ki ste se prišli poslovit od nje, so me spomnile, da je naša mama v resnici vse svoje življenje podarila drugim. Z našim očetom sta prazno staro hišo spremenila v prijeten dom in ga napolnila z blagoslovom sedmih otrok. Njeno gostoljubje se je še posebej pokazalo vsakič, ko nas je obiskal kdo od sorodnikov iz Amerike. "Bila je ena najbolj prijaznih in nesebičnih ljudi, kar sem jih imel privilegij spoznati. Kljub jezikovni oviri sva se vedno nekako razumela," se je spominja moj bratranec Nick. Hvala vsem, ki ste me spomnili, da je bila moja mama kljub svoji skromnosti v resnici velika ženska.

Družine dvojnih dvojčkov

Že nekaj časa smo vedeli eden za drugega, letos pa je Janez dal pobudo, da se srečamo in spoznamo. Tri družine z enako dinamiko rojevanja otrok: najprej enega, potem pa dvakrat dvojčki. Družina Rahne iz Šentvida nad Ljubljano, družina Logar iz Suhe pri Predosljah ter družina Ovsenik iz Tenetiš. Fino je spoznati ljudi, ki brez dolge razlage 'štekajo' situacije, ki jih doživljamo doma. Tiste prijetne, ko ne veš, kako bi se dovolj zahvalil za milosti, ki so ti dane v obliki nasmejanih, veselih in zdravih otrok, kot tudi tiste, ki te peljejo na rob svojih zmogljivosti in preizkušnjo zakonskega odnosa ter spraševanje o pravilnosti vzgojnih odločitev. Barbara, Mojca, oba Janeza in otroci - lepo vas je bilo spoznati, se veselimo prihodnjega srečanja! Tri družine, petnajst otrok, od tega dvanajst dvojčkov.