Preskoči na glavno vsebino

»Kako se rihtate?«

»Kako se rihtate?«, me v zadnjem času vpraša večina znancev, ki jih srečujem. »Hm ... Ja, fino, dobro, super, kakor kdaj, pestro, uf, kar naporno ...« so moji najpogostejši hitri odgovori. Kdor ima kaj več časa, sliši moje trenutno razpoloženje. To pa niha od skuliranosti do izčrpanosti in vseh odtenkov vmesnega.

Stopetdeset odtenkov barvnega

So obdobja, ko občutim veliko hvaležnost za izjemni dar, ki sva ga z Darjo prejela v obliki petih čudovitih otrok. Ponavadi je to, ko sem spočit, ko mi gredo stvari ne samo doma, ampak tudi v službi dobro. So pa dnevi ali obdobja, ko svojega počutja ne bi opisoval niti psihiatru, ker bi mi najbrž predpisal hospitalizacijo s kakšnimi močnimi sredstvi za kuliranje. Sicer pa med pogovori z drugimi starši ugotavljam, da so vzponi in padci stalnica staršev vseh vrst družin, majhnih in večjih. Starševstvo je sicer silno lepa izkušnja, ki je ne bi mogel primerjati z ničemer drugim, je pa v isti sapi tudi izjemno zahtevna naloga. Spomnim se sodelavca, ko je dobil prvega sina in mi je po nekaj mesecih dejal: »Zdi se mi, kot bi končno dojel svoj smisel.« Točno tako, kljub občasni zahtevnosti.

Zasebnost?

Če mi kaj manjka, je to čas zase. Za stvari, ki me delajo mene in za katere sem ugotovil, da jih nujno potrebujem, da sem jaz res jaz. Ampak ... ko ne gre, pač ne gre. Edini čas, ki ga preživim zares sam, je pot do službe in nazaj. Darja še tega časa nima, zato se zadnje čase trudim, da ji omogočim kratek 'time out' v obliki hitrega skoka do prijateljice.
Hobije je bilo treba pospraviti v kot že prej, ko sva imela le tri fante. Zdaj je že pomislek na npr. prosto popoldne zase približno tako, kot bi si želel omisliti popoldanski izlet na luno. Tega pač ni oz. je treba življenje prilagoditi temu, da se hobijev v stari obliki ne da izvajat.

S kurami spat

Ena izjemno pozitivna stvar, ki sva jo z Darjo odkrila ob utrujenosti, je zgodnje spanje. Še nikoli prej v življenju nisem imel tako dobrega povprečja, kar se tiče spanja. Večkrat se namreč zgodi, da greva spat kar z otroki okoli osme ure zvečer. Resda je spanec naluknjan kot švicarski sir, a ni problem vstati ob polnoči, enih, treh ali npr. biti od petih naprej pokonci, če zvečer ujameš nekaj spanja v urah, ko večina ždi pred televizorjem ali kakšnim manjšim zaslončkom. Saj so jutra, sploh za Darjo pogosta, ko si zbit, kot bi te ravnokar zbil vlak, vseeno pa obstaja vsaj nekaj zdravila proti temu.

Adijo, socialna omrežja.

Če je kaj kradlo moj dragoceni čas, so bila to socialna omrežja. Pred kratkim sem poslušal izjemno zanimivo predavanje o odvisnosti od socialnih omrežij, ki sem jo začel opažati tudi pri sebi in je bila razlog, da sem ukinil svoj profil na najbolj priljubljenem omrežju, kjer sem nekoč imel mnogo 'prijateljev'.
Saj je fino vedeti, kaj počno ljudje, ki sem jih spoznal v preteklih letih. Fino je tudi videti fotografije prijateljev, ki potujejo po svetu. Recimo, da je fino vedeti, kakšna glasba je komu všeč, kaj rad je in pije. Čisto nič pa ne boli, če vsega tega ne vem. Imam prijatelje, ki so mi v zadnjem letu pomagali, ko mi je šlo za nohte. Teh ni prav veliko, jih je pa dovolj, da ob trenutkih, ko sem to res potreboval, nisem bil nikoli sam. Danes je moje socialno omrežje precej manj digitalno in precej bolj resnično. Tega večinoma sestavljajo najožji sodelavci v dopoldanskem času ter Darja in mojih pet fantov v popoldanskem času. Zame je to ob mojem trenutnem življenjskem tempu povsem dovolj. Za vse ostale imam še vedno isto telefonsko številko, isti e-naslov in pravi naslov. Dobrodošli!

Tkole se dajemo!

Hvala vsem, ki vas matra firbec, kako se rihtamo, ker vem, da mislite na nas. Hvala vsem, ki nas obiskujete - resnično smo vas veseli. Vsem, ki mislite, da nas boste s svojim klicem ali obiskom obremenjevali - nikar, pridite, obiskov smo (skoraj) vedno veseli :).

Torej, takole se rihtamo ali, kot bi rekli stari ljudje »T'kole se dajemo.«


Da bi se čim bolje rihtali, je treba ves čas skrbeti za organizacijo. 

Trudiva se, da bi bili vsi enako slišani, objeti, enako obravnavani.

Starejši fantje Matevža in Ceneta obožujejo.

Silvestrovo ob osmih zvečer: piškoti in vroča čokolada. Ob desetih zvečer smo vsi že spali.

Ena naših redkih skupnih fotografij, naš božič.

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Zleknjen v počivalnik berem knjigo

Nedeljsko dopoldne pri nas doma. Sedim zleknjen v naš stari ikein počivalnik. V levi roki knjiga, katere vsebina počasi drsi iz papirja v glavo, v desni roki skodelica moje najljubše kave. Dojenčka spita vsak v svoji posteljici, dva od večjih otrok se v svoji sobi mirno igrata s kockami, Darja in Jakob sta pri maši v sosednji župniji. Ne, to ni privid, niso sanje, niso pobožne želje. Je realnost zadnjih nedelj. V naši hiši imamo tudi trenutke blaženega miru. Po nedeljski jutranji maši, ki jo v domači cerkvi obiščem ponavadi v družbi dveh ali treh naših večjih fantov, imamo skupen družinski zajtrk. Neprecenljiva stvar ob dejstvu, da tega čez teden nimamo. Po zajtrku se še Darja odpravi k maši v sosednjo župnijo, sam prevzamem otroke in skrb nad kosom mesa, ki se v pečici spreminja v okusno pečenko. Res pa je, da vsega tega ne smem vzeti kot v naprej določen urnik, ker se moram zaradi prekinitve spanca dojenčkov ali morebitnega spora med starejšimi fanti zaradi zame še tako nepom

Slovo od mame

Veličino človeka ponavadi spoznamo šele po njegovi smrti. Ko sem v zadnjem času spremljal svojo mamo, sedečo na vozičku, nemočno in večinoma odvisno od drugih, sem večkrat pozabil na to, kdo je v resnici bila. Pisma, sporočila in besede tolažbe ter vzpodbude, ki ste nam jih v dneh po njeni smrti namenjali tisti, ki ste se prišli poslovit od nje, so me spomnile, da je naša mama v resnici vse svoje življenje podarila drugim. Z našim očetom sta prazno staro hišo spremenila v prijeten dom in ga napolnila z blagoslovom sedmih otrok. Njeno gostoljubje se je še posebej pokazalo vsakič, ko nas je obiskal kdo od sorodnikov iz Amerike. "Bila je ena najbolj prijaznih in nesebičnih ljudi, kar sem jih imel privilegij spoznati. Kljub jezikovni oviri sva se vedno nekako razumela," se je spominja moj bratranec Nick. Hvala vsem, ki ste me spomnili, da je bila moja mama kljub svoji skromnosti v resnici velika ženska.

Družine dvojnih dvojčkov

Že nekaj časa smo vedeli eden za drugega, letos pa je Janez dal pobudo, da se srečamo in spoznamo. Tri družine z enako dinamiko rojevanja otrok: najprej enega, potem pa dvakrat dvojčki. Družina Rahne iz Šentvida nad Ljubljano, družina Logar iz Suhe pri Predosljah ter družina Ovsenik iz Tenetiš. Fino je spoznati ljudi, ki brez dolge razlage 'štekajo' situacije, ki jih doživljamo doma. Tiste prijetne, ko ne veš, kako bi se dovolj zahvalil za milosti, ki so ti dane v obliki nasmejanih, veselih in zdravih otrok, kot tudi tiste, ki te peljejo na rob svojih zmogljivosti in preizkušnjo zakonskega odnosa ter spraševanje o pravilnosti vzgojnih odločitev. Barbara, Mojca, oba Janeza in otroci - lepo vas je bilo spoznati, se veselimo prihodnjega srečanja! Tri družine, petnajst otrok, od tega dvanajst dvojčkov.